Cera naczynkowa- charakterystyka i pielęgnacja
Wstęp
Zaczerwienione policzki, rumieńce pojawiające się zarówno zimą, jak i latem, miejscowe podrażnienie skóry, nadmierna jej wrażliwość, widoczne pod skórą naczyńka krwionośne, znacznie płycej położone w porównaniu z innymi typami skóry- to cechy cery naczynkowej.
Cera naczynkowa to problem, który dotyka ok. 10% populacji, rozwija się okresie nastoletnim, a nasila zazwyczaj w wieku 30-40 lat.
Cera naczynkowa pod lupą
Typowym objawem cery naczyniowej jest utrzymujący się bardzo długo lub stale rumień. Pojawia się on kiedy się czymś zdenerwujemy lub gdy wchodzimy z mroźnego powietrza do ciepłego mieszkania.
Do podrażnień cery naczyniowej dochodzi często w codziennych sytuacjach. Na przykład podczas suszenia włosów- poprzez gorące powietrze z suszarki, podczas gotowania- ciepło z piekarnika, para z garnka lub z talerza. Również używanie ostrych przypraw, picie alkoholu, mocnej kawy, palenie papierosów, spożywanie gorących napojów i potraw może pogłębiać problemy cery naczynkowej. Nieleczony rumień z czasem się nasila i może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego. Pojawiają się wypryski i nadmierna wrażliwość skóry, a także opuchlizna spowodowana przez zatrzymywanie wody w okolicach nosa oraz na policzkach, widoczne pod skórą pękające naczynka, tzw. pajączki. Jednym z czynników powodujących te problemy jest nadmiar estrogenu w organizmie, dlatego cera naczynkowa dotyczy przede wszystkim kobiet. Pajączki są bardziej widoczne podczas ciąży i w okresie menopauzy. Estrogen rozluźnia naczynia krwionośne, przez co stają się one bardziej widoczne. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, szczególnie u młodych kobiet, może doprowadzić do rozwijania się i pękania naczynek.
Zapobieganie problemom
Wiele osób, szczególnie młodych, nie zdaje sobie sprawy z tego, że one również mają cerę naczynkową. Dopiero, gdy problem się pogłębia i pojawiają się widoczne zmiany, osoby te decydują się na stosowanie preparatów dla cery naczynkowej. Nie można czekać, należy zapobiegać, wzmacniać skórę oraz odpowiednio pielęgnować już pierwsze, najdrobniejsze objawy- wzmocniając i uszczelniając słabe naczynka, aby nie dopuścić do pogłębienia problemu.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Najważniejsze jest wystrzeganie się kontaktu z aktywatorami rumienia oraz pielęgnacja mająca na celu ochronę i ukojenie.
Należy unikać:
-niekorzystnych warunków atmosferycznych – mróz, wysoka temperatura czy nawet wiatr mogą powodować powstanie rumienia. Cieniutki naskórek w kontakcie z wiatrem, mrozem bardzo szybko się odwadnia, podrażnia i czerwieni;
-nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV – promieniowanie UVA wpływa niszcząco na włókna kolagenowe. Ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV i to niezależnie od pory roku czy pogody. Ekspozycja na słońce nawet zimą sprzyja powstawaniu stałych przebarwień, które samoistnie nie znikną;
-mycia twarzy w gorącej wodzie- należy przemywać twarz letnią wodą;
-spożywania alkoholu, ostrych potraw. Przy cerze naczynkowej nasza dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Można też regularnie zażywać witaminę C i rutynę – one wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych od wewnątrz;
-palenia papierosów;
Pielęgnacja cery naczynkowej
Skórę naczynkową podczas pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Jest ona niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Źle dobrane kosmetyki nasilają problem i mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry.
Do jej pielęgnacji najlepiej jest używać kosmetyków niezawierających parabenów, aluminium, sztucznych substancji zapachowych, syntetycznych barwników i.in., które podrażniają skórę i wywołują stany zapalne. Unikać należy również drażniących składników kosmetycznych takich jak alkohol, mentol, mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy oraz kwasy AHA i BHA.
Należy używać kosmetyków zawierających naturalne składniki o działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym.
Najlepiej, aby kosmetyki zawierały substancje wzmacniające, uszczelniające naczynia krwionośne, np. miłorząb japoński, olejek neroli, algi morskie, witaminę C, K, mirt korsykański, związki krzemu, aloes, rumianek, białą herbatę i.in.
Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga również dostarczenia jej odpowiednich substancji odżywczych i regeneracyjnych. Należy też zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry.
Jednymi z ważniejszych naturalnych składników, które powinny znależć się w kosmetykach do cery naczynkowej są: aloes, alga Chlorella Vulgaris, rumianek, olej Buriti. Olej Neroli. Mają one działanie nawilżające, kojące, regenerujące komórki, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze, przeciwbólowe, redukujące obrzęki, oczyszczające,łagodzące.
Z wiekiem zmniejsza się synteza kolagenu, a przecież naczynka są ściśle otoczone włóknami kolagenowymi. Jeśli zaczyna brakować kolagenu, naczynka zupełnie tracą elastyczność i mogą pękać. Składniki kremów stymulujące produkcję kolagenu, to m.in. :olej Buriti, witamina C i A, skrzyp, krzem organiczny, alga Chlorella Vulgaris, aloes.
Pielęgnacja krok po kroku 2 razy na dobę
Oczyszczanie cery naczynkowej
Podstawą pięknej skóry jest jej dokładne oczyszczanie. W przypadku cery naczynkowej bardzo ważne jest używanie do żelu do demakijażu, który dzięki zawartości odpowiednich składników, usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nie podrażniając wrażliwej skóry i nie wysuszając jej! Dobrze, aby zawierał naturalne składniki regenerujące skórę.
Tonizacja cery naczynkowej
Tonizacja to kolejny krok we właściwej pielęgnacji, mający na celu przywrócenie właściwego PH skórze. Do tego dobre są toniki zawierające w swoim składzie hydrolaty kwiatowe, np. wodę chabrową. Ekstrakt z płatków chabra bławatka jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do delikatnej skóry wokół oczu oraz cery naczynkowej. Zawiera ona skoncentrowane dawki flawonoidów, antocyjanów i polifenoli o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych dla skóry. Woda chabrowa wykazuje właściwości przeciwzapalne .
Nawilżanie skóry naczynkowej
Aby zlikwidować dyskomfort wynikający z podrażnień, należy zadbać o nawilżenie połączone z ukojeniem. Długotrwałe nawilżenie skóry zapewniają: alga Chlorella, masło Shea oraz aloes. Aby zmniejszyć podatność na podrażnienia spowodowane czynnikami atmosferycznymi należy zadbać o wzmocnienie bariery ochronnej skóry różnymi składnikami odżywczymi zawartymi w kosmetykach.
Kosmetyki rekomendowane dla cery naczynkowej
Podsumowanie
Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest prosta. Należy połączyć pielęgnację skóry z odpowiednią dietą. Bardzo ważne jest nie lekceważenie pierwszych objawów, aby nie doszło do rozwinięcia się trądziku różowatego. Najważniejszy jest dobór właściwych kosmetyków, które będą leczyć, koić, nawilżać i wzmacniać skórę. Należy również zasięgnąć opinii dermatologa.
Retinol- Odmładzająca moc!
Retinol- Odmładzająca moc! Obwisła skóra, zmarszczki, plamy… – jak walczyć z oznakami starzenia się skóry? W spowolnieniu procesu starzenia się skóry pomaga retinol, inaczej znany
Cienie pod oczami – jak się ich pozbyć?
Jak pozbyć się cieni pod oczami? Jakie są przyczyny ich powstawania? Wstęp Cienie pod oczami lub inaczej worki pod oczami to nieestetyczne przebarwienia pomiędzy dolną
Jakie są przyczyny starzenia się skóry?
Starzenie się skóry – jakie są przyczyny? Wstęp Skóra starzeje się – jak wszystkie inne organy ludzkiego ciała. Mniej więcej co 28 dni komórki skóry
W jaki sposób właściwie oczyścić skórę twarzy?
Właściwe oczyszczanie twarzy to fundament pięknej cery i zdrowej skóry Wstęp Skóra jest jedynym widocznym organem składającym się z milionów komórek. Odzwierciedla ogólny stan zdrowia