MediKur

Starzenie się skóry - jakie są przyczyny?

Wstęp

Skóra starzeje się – jak wszystkie inne organy ludzkiego ciała. Mniej więcej co 28 dni komórki skóry odnawiają się, jednak z biegiem lat komórki funkcjonują gorzej. Występuje wówczas spowolnienie tempa  odnowy komórek. Wtedy ten czas może przekroczyć 30 dni. To spowolnienie ma widoczne konsekwencje – na powierzchni skóry gromadzą się martwe komórki powodując wrażenie matowej i zmęczonej cery, skóra wysycha, wiotczeje, kontury twarzy są mniej wyraźne, a drobne zmarszczki pogłębiają się. 

Jakie są przyczyny starzenia się skóry? 

Genetyka jest jedną z przyczyn

Każdy starzeje się we własnym tempie. Zależy to w dużym stopniu od predyspozycji genetycznych. Dwie osoby w tym samym wieku mają inną skórę i mogą być na innym etapie  starzenia się.  Za starzenie się skóry odpowiedzialne są telomery. Znajdują się one na końcu chromosomów. Przed podziałem komórki chromosomy tracą mały kawałek telomeru. Kiedy telomery stają się zbyt krótkie, komórki przestają się dzielić i starzeją się (proces, który powoduje ich powolną śmierć). Konsekwencją tego jest postępujący zanik komórek, a co za tym idzie, zmniejszenie rezerw komórkowych tkanki oraz ograniczenie zdolności skóry do utrzymania homeostazy.

Menopauza przyspiesza starzenie się skóry

W okresie menopauzy następuje spadek poziomu estrogenów. Skóra staje się mniej jędrna w wyniku spowolnienia produkcji kolagenu oraz elastyny. Ten wstrząs hormonalny powoduje przyspieszone wysuszenie skóry. W trakcie menopauzy skóra traci aż 57 %. lipidów, które zatrzymują wodę w naskórku. Zwiększona utrata wody prowadzi natomiast do suchości, a to z kolei do wiotczenia skóry. Skóra traci gęstość i owal twarzy zaczyna opadać. Pogłębiają się zmarszczki.

Wpływ słońca na starzenie się skóry

Słońce uważane jest za jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Zgodnie z wnioskami wynikającymi z badań, 80% objawów starzenia się skóry jest wywoływane nadmierną ekspozycją na słońce.

Promienie ultrafioletowe to wróg pięknej i młodzieńczej skóry !

Promienie ultrafioletowe powoduje powstawanie wolnych rodników, które bezpośrednio atakują komórki skóry. Te wolne rodniki mają zdolność atakowania DNA komórek. Osłabiają je i uniemożliwiają im regenerację. W najlepszym przypadku modyfikują komórkę, ograniczają jej rozwój, w najgorszym powodują jej zniszczenie. Pod wpływem słońca i aktywacji wolnych rodników skóra staje się cieńsza, bardziej sucha, mniej odporna. Najbardziej szkodliwe zmia­ny zachodzą w tkance podskórnej, ponieważ dochodzi w niej do rozpadu i zaniku włókien kolagenu i elastyny. Jeśli skóra jest przewlekle poddawana działaniu promieni słonecznych, ulega pogrubieniu, staje się szorstka i nieelastyczna, jest mniej sprężysta i jędrna. Na co dzień w celu zwalczania fotostarzenia zaleca się, aby osoby pracujące na zewnątrz, w bezpośrednim kontakcie z promieniowaniem, zabezpieczały skórę kremami  z filtrem SPF, zakrywały ciało ubraniem i nakrywały głowę czapką. A przede wszystkim należy unikać ekspozycji skóry na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej – słońce jest też niebezpieczne dla zdrowia! Promieniowanie słoneczne może stymulować powstawanie komórek nowotworowych.

Inne przyczyny starzenia się skóry

Inne zewnętrzne przyczyny mogą również znacznie przyspieszyć starzenie się skóry. Tak jest w przypadku tytoniu i zanieczyszczeń, które sprzyjają tworzeniu się wolnych rodników odpowiedzialnych za utratę młodości skóry. 

Wpływ tytoniu na starzenie się skóry

Tytoń przyspiesza starzenie się skóry! Najnowsze badania wykazały, że chemiczne składniki papierosów i ich dym powodują zmiany w skórze właściwej i naskórku porównywalne z ekspozycją na promieniowanie UV. Palacze mają mniej włókien kolagenowych i elastyny ​​w skórze właściwej – dwóch elementów niezwykle ważnych  dla utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Toksyczne składniki zawarte w papierosie działają dogłębnie poprzez degradację podstawowych struktur skóry właściwej, ale także na powierzchni, co powoduje przedwczesne pojawienie się zmarszczek i zażółcenie skóry. Ryzyko wczesnych zmarszczek jest do trzech razy większe u palaczy niż u osób niepalących.

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza (spaliny, węglowodory, pestycydy) również mają wpływ na wygląd skóry. Z jednej strony poprzez uwalnianie wolnych rodników będących przyczyną stresu oksydacyjnego, który zmienia strukturę DNA komórek skóry, ale także poprzez osłabienie jej układu odpornościowego i poziomu nawilżenia. Pyły występujące w smogu i wolne rodniki osadzając się na skórze i wnikając przez mieszki włosowe i gruczoły łojowe, przyspieszają starzenie się skóry. Dochodzi do degradacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, wywoływania stresu oksydacyjnego oraz naruszenia ochronnej bariery hydrolipidowej. W wyniku czego skóra traci jędrność i elastyczność, staje się matowa, odwodniona, traci zdolność do samoregeneracji. Pojawiają się zmiany skórne, stany zapalne, przebarwienia.

Stres

Odpowiadający za wiele dolegliwości stres sprzyja również starzeniu się skóry. Stres wynikający z chwili napięcia powoduje powstawanie wolnych rodników, które osłabiają energię życiową komórek i modyfikują ich DNA.

Jedzenie

Zawartość Twojego talerza ma również wpływ na jakość Twojej skóry. Niezbilansowana dieta, niewystarczająco urozmaicona, niedobór witamin, składników odżywczych, sprzyja starzeniu się skóry. Ponadto, jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości przeciwutleniaczy zdolnych do neutralizacji wolnych rodników, Twoja skóra będzie gorzej przygotowana do walki ze stresem oksydacyjnym. Aby zachować piękną i młodą skórę, zaopatrz się w przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach, kurkumie, zielonej herbacie.

Co robić codziennie, żeby wyglądać młodziej ?

47479763_1950674114980894_2243257810928271360_n.jpg

Catherine, twórczyni marki Nature Effiscience, proponuje Ci szybki program oparty na japońskiej koncepcji urody, polegający na sukcesywnym nakładaniu na skórę, każdego poranka i wieczora, preparatów Nature Effiscience, aby wykorzystać maksymalną skuteczność każdego produktu, uzyskując efekt promiennej cery i jędrniejszej skóry. Ten rytuał jest znany w Azji jako nakładanie warstw.

Oto jej rutyna pielęgnacyjna w 5 krokach

Przeciwstarzeniowy krok numer jeden zaczyna się od dokładnego oczyszczenia twarzy płynem micelarnym do demakijażu zawierającym mieszankę wody i olejku, np. clean EFFECT®

Należy oczyścić skórę twarzy i dekoltu płynem clean EFFECT® za pomocą płatka kosmetycznego – usuwając makijaż, pot, sebum. Następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry lub płatkiem kosmetycznym zamoczonym w  letniej wodzie, a następnie osuszyć.  Skóra jest czysta na powierzchni i gotowa na kolejne zabiegi.

W kolejnym kroku zastosuj booster EFFECT®, wzmocni to działanie kremu nawilżającego i liftingującego. Kwas hialuronowy w połączeniu z kocanką (nieśmiertelnikiem)  nawilża, głęboko odpręża i wzmacnia skórę, aby otrzymać i zwielokrotnić efekty kolejnych zabiegów. Stosować rano i wieczorem dla uzyskania efektu skóry dotlenionej i nawilżonej.

W trzecim kroku nałóż odrobinę hydrate EFFECT® na całą twarz. Krem należy wcierać okrężnymi ruchami aż do wchłonięcia. Wiąże on wodę i utrzymuje ją w warstwach skóry, ograniczając jej parowanie. Skóra z dnia na dzień nabiera objętości wody, co pozwala na jej  trwałe nawilżenie przez 3 do 7 dni.  Twoja skóra z każdym dniem będzie piękniejsza. Stosuj rano i wieczorem, aby uzyskać jędrną i ujednoliconą skórę.

Następnie zastosuj lift EFFECT® aplikując go na twarz i dekolt. Krem należy wcierać okrężnymi ruchami aż do wchłonięcia. Skóra staje się miękka, nawilżona, wygładzona i jędrniejsza. Mikro zmarszczki znikają, a te większe są widocznie spłycone! Kontury Twojej twarzy zostają przerysowane, skóra z każdym dniem nabiera tonacji i blasku. Stosować rano i wieczorem.

Na koniec niewielką dawkę eyes EFFECT® nałóż na cały kontur oczu i górną powiekę, aby zapobiegać  i redukować zmarszczki, cienie i worki, działając na mechanizm ich powstawania. Promienny wygląd każdego dnia!

Jeśli spodobał Ci się artykuł udostępnij go innym:
Facebook
Twitter
LinkedIn
inne ciekawe

Aloes na twarz

ALOES NA TWARZ I NIE TYLKO! Wstęp Aloes to roślina, której lecznicze właściwości składników doceniane są już od tysięcy lat! Naturalnie występuje on w krajach

Spa For Cancer

Fundacja Spa For Cancer Nie ma wzorca idealnej pomocy, ale jest wyjątkowa, dla wielu osób idealna książka pt. ”POMÓC CI ?”. To poradnik będący drogowskazem

Perfumy i alergeny w kosmetykach

Alergeny w kosmetykach Wstęp Alergeny w kosmetykach mogą wywoływać podrażnienia lub alergie u osób wrażliwych na te substancje, niekoniecznie są niebezpieczne dla reszty populacji. Występują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *