MediKur

Kwas hialuronowy- eliksir młodości!

img-02511-scaled.jpg

Wstęp

 Kwas hialuronowy jest cennym składnikiem aktywnym kosmetyków nawilżających, ponieważ ma niezwykłą zdolność wiązania wody- jedna cząsteczka HA ma zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę.
Stosowany jest w kremach, żelach, maseczkach, mleczkach, serum ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwstarzeniowe, ochronne oraz działanie ściągające.  Usuwa oznaki starzenia się skóry (zmarszczki, bruzdy itp.) i ujędrnia ją.
Kwas hialuronowy ( HA) jest polisacharydem naturalnie występującym w ciele człowieka- w różnych obszarach ciała. Jednak ponad 50% zawartości HA w ciele występuje w skórze.
Fizjologicznie kwas ten jest obecny w skórze w postaci soli sodowej (hialuronian sodu). Występuje w przestrzeni wypełniającej komórki skóry, zapewniając jej objętość i sprężystość oraz optymalne nawilżenie- przez co wpływa na zachowanie młodego wyglądu.

Jest niezbędny do budowy włókien kolagenowo-elastynowych. Wraz z wiekiem, od ok. 25 roku życia, jego ilość stopniowo maleje, co prowadzi do zmniejszenia jej elastyczności. Skóra staje się wiotka, sucha, pojawiają się zmarszczki. Dlatego tak ważna jest systematyczna i odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry, zanim zaobserwujemy pierwsze oznaki starzenia.

Zawartość kwasu hialuronowego w kosmetykach

Ze względu na działanie przeciwstarzeniowe, kwas hialuronowy stał się podstawą w kosmetycznym świecie. I nie bez powodu: jest kluczowym składnikiem przeciwdziałającym skutkom starzenia się skóry, gwarantuje jej sprężystość, jędrność, młody wygląd.  Jemu zawdzięczamy młodzieńczy wygląd.

Działa jak gąbka – wiążąc wilgoć w skórze właściwej. Dzięki temu działaniu w tkance gromadzi się więcej wody, która silniej wypełnia przestrzeń między komórkami. Efektem tego jest napięta skóra o zdrowym wyglądzie i zredukowane zmarszczki.

Wiele konwencjonalnych marek do produkcji kremów używa syntetycznego kwasu hialuronowego. U niektórych konsumentów rozwijają się alergie powodujące stany zapalne skóry- zarówno ostre, jak i przewlekłe.

Różne rodzaje kwasu hialuronowego:

Istnieją trzy rodzaje kwasu hialuronowego, sklasyfikowane według wielkości masy cząsteczkowej. Im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa możliwość przenikania przez barierę rogową naskórka, co wpływa na efekt działania.

O wysokiej masie cząsteczkowej

Jak sama nazwa wskazuje, ma on największą wielkość cząsteczek.  Utrzymuje się on na skórze, tworząc cienką błonę chroniącą przed odparowaniem wody.  Działa na powierzchni naskórka i nie przenika przez barierę skórną. Idealnie nadaje się do zatrzymywania wody w komórkach.W kosmetyce służy do nawilżenia powierzchniowego (w szczególności skóry, na której jeszcze nie widać oznak starzenia się).

O średniej masie cząsteczkowej

To ten, który wnika w naskórek i nie działa już tylko powierzchownie. Intensywnie nawilża, zwiększa objętość przestrzeni międzykomórkowych wypełniając pierwsze zmarszczki i ujędrniając skórę. Pozwala na przedłużone nawilżenie, jednocześnie usuwając pewne niedoskonałości lub asymetrie naskórka. Jest również idealny do wypełniania policzków, nadania twarzy wypoczętego wyglądu i modelowania konturów twarzy.

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy to z pewnością najmniejsza cząsteczka: to nawet mikrocząsteczka. Jednak to właśnie jego bardzo mały rozmiar pozwala mu wnikać głęboko w skórę. Działa bezpośrednio w głębokich warstwach skóry, stymuluje produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego oraz zapobiega wiotczeniu skóry, zapewnia silne i długotrwałe nawilżenie.

Kwas hialuronowy spowolni proces starzenia się twojej skóry!

Pomaga on uzupełnić i wzmocnić skórę, stymulując jej nawilżenie i poprawiając jej elastyczność. Ponieważ jest już naturalnie obecny w skórze, jest wysoce kompatybilny ze skórą, co czyni go bardzo skutecznym i zaufanym składnikiem. Wraz z wiekiem poziom kwasu hialuronowego spada- co prowadzi do wysuszania dermy i powstawania zmarszczek, więc stosowanie kremu nawilżającego lub serum do twarzy zawierającego kwas hialuronowy pozwala dużej zachować jędrną, gładką, nawilżoną, sprężystą, promienną skórę. Dlatego też często nazywa się go eliksirem młodości!

Naturalny kwas hialuronowy

Skóra znacznie lepiej metabolizuje naturalny kwas hialuronowy niż syntetyczny.  Jego budowa chemiczna jest taka sama we wszystkich tkankach ludzkiego ciała, ale także we wszystkich organizmach żywych. Do produkcji tego składnika aktywnego wykorzystuje żywe mikroorganizmy (bakterie, drożdże, pleśnie). Ten rodzaj przyjaznego dla środowiska postępowania jest oczywiście zdecydowanie lepszy od tradycyjnej, naturalnej ekstrakcji kwasu z grzebieni koguta.

Nature Effiscience formułuje swoje produkty dodając naturalny kwas hialuronowy o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej.

Działanie i funkcje kwasu hialuronowego

Pomaga w utrzymaniu niezbędnego dla skóry poziomu nawilżenia, dzięki swojej wysokiej zdolności retencji – mała cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi zatrzymać nawet 250 cząsteczek wody. W przeliczeniu na masę ważą one 1000 razy więcej niż cząsteczka kwasu! Jego ultra nawilżające działanie na skórę wygładza drobne linie i zmarszczki oraz utrzymuje promienną cerę przez cały dzień! Wypełnia on przestrzeń międzykomórkową, tworząc niewidoczną cienką barierę, która zabezpiecza skórę przed utratą wody.
Z czasem produkcja kolagenu ulega spowolnieniu, co wpływa na zdolność skóry do zatrzymywania wody. Kwas hialuronowy dostarczany skórze w kremie czy serum, stymuluje fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Ma też właściwości antyoksydacyjne oraz stymulujące powstawanie nowych fibroblastów.  Utrzymuje proteiny strukturalne skóry – kolagen i elastynę oraz stymuluje ich produkcję. 

Działanie kwasu hialuronowego nie ogranicza się do poprawy wyglądu. Tworzy on naturalny filtr ochronny – chroni skórę przed urazami, łagodzi podrażnienia skóry wywołane, np. promieniowaniem słonecznym i zabezpiecza ją przed wnikaniem bakterii.

Skóra jest naszym płaszczem ochronnym i jej słaba kondycja wpływa także na naszą podatność na infekcje. Dlatego trzeba dbać o jej zdrowie, elastyczność i nawilżenie.

Dostarczając skórze tego cennego składnika nadajemy jej młodzieńczego wyglądu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł udostępnij go innym:
Facebook
Twitter
LinkedIn
inne ciekawe

Kwas hialuronowy- eliksir młodości!

Kwas hialuronowy- eliksir młodości! Wstęp  Kwas hialuronowy jest cennym składnikiem aktywnym kosmetyków nawilżających, ponieważ ma niezwykłą zdolność wiązania wody- jedna cząsteczka HA ma zdolność wiązania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *