MediKur

Kosmetyki naturalne i organiczne czym różnią się od tradycyjnych?

Wstęp

Obecnie w drogeriach i supermarketach mamy ogromny wybór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów lub całego ciała. Coraz bardziej modne są kosmetyki naturalne i często w sklepach eksponowane są na osobnym regale. Rozpoznanie kosmetyku naturalnego nie zawsze jest łatwe. Często spotykamy kosmetyki, które zawierają więcej niż 95% składników naturalnych, ale zawierają również składniki, których konsumenci już nie chcą, takie jak: silikony, BHT, fenoksyetanol … Możemy również znaleźć na takim regale kosmetyki organiczne.

Czym jest kosmetyk naturalny?

Aby kosmetyk zdobył miano kosmetyku naturalnego, wstarczy, że zawierać będzie co najmniej 95% składników naturalnych , takich jak roślinne ekstrakty, składniki mineralne czy substancje odzwierzęce (np. śluz ślimaka). Nie wyklucza to dodawania do takiego produktu składników syntetycznych- szkodliwych dla zdrowia. Często kosmetyki ze znaczkiem „bio”, „eko”, „natural” zawierają nienaturalne związki chemiczne. Są też oczywiście wartościowe, bezpieczne kosmetyki naturalne– po prostu trzeba sprawdzać skład!

Czym jest kosmetyk organiczny?

Kosmetyk organiczny jest kosmetykiem naturalnym, ale naturalny kosmetyk nie zawsze jest organiczny. 

Kosmetyk naturalny musi zawierać minimum 95% składników naturalnych, podczas gdy kosmetyki organiczne muszą zawierać minimum 95% surowców roślinnych, które zostały wyhodowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, uprawianych bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych oraz nie podlegających genetycznej modyfikacji (bez GMO). Jakość takich składników jest o wiele wyższa, niż tych pochodzących z upraw standardowych.

W przypadku certyfikowanych kosmetyków organicznych, oprócz wyżej wspomnianej zasady dotyczącej składników, skład produktu jest dokładnie kontrolowany według ścisłych zasad. Kosmetyki ze znakiem Cosmebio nie mogą być testowane na zwierzętach, nie mogą zawierać syntetycznych konserwantów, syntetycznych zapachów lub barwników, nie mogą zawierać substancji pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie. Zabrobione jest użycie parabenów i silikonów, PEG, parafiny, olejów mineralnych oraz składniki pochodzenia petrochemicznego. Proces ich produkcji musi być przyjazny dla środowiska, ich opakowania mają być biodegradowalne i nadawać się do recyklingu. Cały proces od pozyskania składników do zapakowania kosmetyku jest kontrolowany i certyfikowany.

Jak to wygląda w przypadku kosmetyków tradycyjnych?

W kosmetykach tradycyjnych natomiast często stosuje się tanie i niezbyt przyjazne dla skóry i środowiska pochodne ropy naftowej, parafiny, oleje mineralne, silikony, drażniące detergenty. Często można znaleźć w nich sztuczne konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, parabeny, formaldehyd, aluminium. Składniki te mogą wpływać na naszą gospodarkę hormonalną, wywoływać alergie, stany zapalne, a nawet nowotwory. Więcej na temat szkodliwych substancji w kosmetykach tradycyjnych można przeczytać na naszej stronie głównej.

Te syntetyczne związki chemiczne, stanowiące większość składu kosmetyku tradycyjnego, sprawiają, że zmieszane z nimi składniki aktywne, zawarte w kosmetyku, tracą swoją wartość i skuteczność działania.

Silikony sprawiają, że skóra nie może normalnie oddychać, co przyczynia się do powstawania zaskórników i wydzielania się zwiększonej ilości sebum. Dzięki sztucznym barwnikom i substancjom zapachowym, kosmetyki te kuszą klienta perłową konsystencją i intensywnym, eleganckim zapachem. Składniki takie mogą podrażniać skórę, wywoływać alergie, stany zapalne, a nawet działać kancerogennie.

Czy naturalne składniki kosmetyków mogą uczulać?

Stosowanie kosmetyków naturalnych nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka wywołania alergii i są one lepiej tolerowane przez skórę. Oczywiście, kosmetyki te także mogą wywołać reakcje alergiczne, ale uczulenia zdarzają się rzadziej niż w przypadku produktów tradycyjnych.

Kosmetyki naturalne mogą zawierać w składzie składnik roślinny lub olejek eteryczny, na który klient jest uczulony. Alergia na składnik naturalny może pojawić się u każdego, ale zdecydowanie wrażliwsze na nie są osoby chorujące na astmę i alergię. Bez wątpienia naturalne substancje zapachowe czy składniki roślinne nie są, same w sobie, alergenami tak, jak na przykład  pyłki czy naskórek zwierząt, ale wśród konsumentów kupujących kosmetyki znajdują się alergicy.

Jakie więc kosmetyki wybrać?

Skóra stanowi cienką barierę. Składniki zawarte w kremach, zawierających szkodliwe związki chemiczne, przedostają się przez nią do krwiobiegu i jednocześnie do całego organizmu. Następnie odkładają się w tkankach, w mózgu, uszkadzają układ nerwowy, immunologiczny, rozrodczy, zaburzają gospodarkę hormonalną zwiększając ryzyko zachorowań na nowotwory piersi, jajników, szyjki macicy, przyspieszają starzenie się skóry.

Kosmetyki organiczne  zawierają cenne składniki odżywcze, które są łatwo przyswajane przez skórę. Nie obciążają naszego organizmu. Zawierają składniki bogate w witaminy i minerały, substancje nawilżające i przeciwutleniacze, które w naturalny sposób wspomagają i stymulują procesy zachodzące w naszej skórze. Mają leczniczy wpływ na skórę, przywracają jej optymalny stan równowagi i pobudzają regenerację komórek. Zawierają duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu bardzo skutecznie zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, opóźniają powstawanie zmarszczek.  Wiele osób po odstawieniu kosmetyków tradycyjnych zauważyło znaczną poprawę kondycji skóry.

Dlaczego certyfikowane kosmetyki organiczne są droższe niż kosmetyki tradycyjne?

Ma to związek z ich składem. Certyfikowane składniki wysokiej jakości, stosowane do ich produkcji, często mają wyższą cenę niż te stosowane w produkcji masowej. Wynika to między innymi z procesu ich pozyskiwania. Naturalne roślinne komponenty uprawiane są bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych oraz nie podlegającą genetycznej modyfikacji (bez GMO). Jakość takich składników jest o wiele wyższa, niż tych pochodzących z upraw standardowych. Producenci ekologicznych kosmetyków dbają o to, by podczas tworzenia kosmetyku składniki roślinne nie straciły witamin i wartości odżywczych.

W ślad za wysoką ceną idzie wysoka jakość. Certyfikowane kosmetyki organiczne to gwarancja bezpieczeństwa, jakości i szerokiego spektrum działań składników aktywnych. To także pewność, że kosmetyki nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, a cały proces ich produkcji był kontrolowany. Dlatego też, jeżeli chcesz pielęgnować swoją skórę zgodnie z naturą, warto zainwestować w swoje zdrowie i w piękno. Składniki aktywne kosmetyków organicznych, bardzo szybko regenerują skórę, ponieważ nie zawierają szkodliwej, drażniącej chemii.

W kosmetykach tradycyjnych substancje czynne to zazwyczaj wytwór chemiczny, a jeśli nawet jest jakiś naturalny składnik aktywny, to z pewnością pochodzi z upraw klasycznie prowadzonych, tzn. z użyciem chemii i pestycydów, więc taki naturalny składnik zawiera w sobie dawkę pestycydów.

Czy warto wybrać certyfikowane kosmetyki organiczne?

Na 100% warto! Natura najlepiej zadba o twoją skórę i stan zdrowia organizmu. Decydując się na zakup takiego kosmetyku masz świadomość, że:

-z pewnością zapobiegłeś wielu problemom zdrowotnym;

-ewidentnie poprawi się kondycja i wygląd twojej skóry;

-zadbałeś o środowisko naturalne i uchroniłeś zwierzęta przed testami lub śmiercią;

-przyczyniłeś się do rozwoju upraw ekologicznych, trendu w kierunku natury;

-uchroniłaś przed większym zanieczyszczeniem naszą planetę, o którą martwią się już pokolenia młodych ludzi;

-opóźnisz proces starzenia się skóry…

Jeszcze wiele innych argumentów przekonuje do zmiany nawyków i zadbania o zdrowie, ale najważniejsze jest to, że szkodliwe substancje chemiczne zawarte w kosmetykach tradycyjnych przyspieszają rozwój poważnych chorób (aluminium błyskawicznie namnaża komórki nowotworowe) lub nawet mogą przyczyniać się do ich powstawania (parabeny zaburzają gospodarkę hormonalną-działają estrogennie), a zdrowia nie kupisz już za żadne pieniądze!

Jeśli spodobał Ci się artykuł udostępnij go innym:
Facebook
Twitter
LinkedIn
inne ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *