Wpływ smogu i zanieczyszczonego powietrza na skórę

kobieta z lupą pokazująca wpływ smogu na skórę

  Skóra jest narządem najbardziej narażonym na zanieczyszczenia.
Jednym z głównych skutków negatywnego wpływu smogu na skórę jest stres oksydacyjny, czyli stan zaburzonej równowagi między utleniaczami (wolnymi rodnikami), a przeciwutleniaczami (antyoksydantami) w organizmie.
Występujące w smogu szkodliwe związki chemiczne pod wpływem działania promieni UV, rozpadają się na wolne rodniki (utleniacze), które  przenikając do organizmu, działają niszcząco na komórki i tkanki.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na skórę

Pyły występujące w smogu i wolne rodniki osadzając się na skórze i wnikając przez mieszki włosowe i gruczoły łojowe, przyspieszają starzenie się skóry. Dochodzi do degradacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, wywoływania stresu oksydacyjnego oraz naruszenia ochronnej bariery hydrolipidowej. W wyniku czego skóra traci jędrność i elastyczność, staje się matowa, odwodniona, traci zdolność do samoregeneracji. Pojawiają się zmiany skórne, stany zapalne, przebarwienia. Wolne rodniki prowadzą do powstawania zmian nowotworowych skóry, poprzez uszkodzenie DNA komórek.

Związki chemiczne występujące w zanieczyszczonym powietrzu i ich wpływ na skórę

-tlenek węgla spowalnia metabolizm skóry. Cera staje się matowa, sucha, dochodzi do przedwczesnego starzenia się skóry;

-metale ciężkie niszczą białka (główny budulec skóry), przyspieszając tym samym proces starzenia się skóry. Dochodzi do degradacji kolagenu i elastyny. Skóra staje się wiotka, pomarszczona, matowa;

-zawieszone cząsteczki pyłów mogą powodować podrażnienia skóry i alergie;

-ozon powoduje silny stan oksydacyjny, stany zapalne skóry, utlenianie lipidów (budulca warstwy ochronnej), degradację elastyny i kolagenu. Skóra traci jędrność i gęstość;

-dwutlenek siarki powoduje zmiany w warstwie hydrolipidowej. Skóra jest podrażniona;

Oddziaływanie zanieczyszczeń na skórę jest wielorakie: ulega odwodnieniu, traci jędrność i blask, zatykają się pory, co prowadzi do stanów zapalnych, uszkodzeniu ulega warstwa ochronna.

Właściwą pielęgnacją możemy zminimalizować skutki wpływu smogu na skórę

Badania wykazały związek smogu z występowaniem nowotworów skórnych. Dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry to nie tylko dbanie o dobry wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie.

Przede wszystkim najważniejsze jest dokładne oczyszczanie skóry. Istotne jest również, zapobieganie nasilaniu się stresu oksydacyjnego. Z wiekiem zdolności antyoksydacyjne organizmu zmniejszają się, dlatego wskazane jest stosowanie kremów pielęgnacyjnych zawierających antyrodniki (przeciwutleniacze): krzem, cynk, herbata, witamina C i.in. Konieczne jest również stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa, rośliny strączkowe, ryby oraz zróżnicowanie olejów jadalnych (olej z pestek winogron, olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

Ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV.

Każda skóra jest wyjątkowa i inaczej reaguje na zanieczyszczenie i warunki atmosferyczne (wilgotność, temperaturę). Szkodliwe związki zawarte w smogu kumulują się w organizmie i po czasie mogą spowodować poważne, groźne choroby.

Reasumując- pielęgnacja skóry ma wpływ na zdrowie całego organizmu

Jeśli spodobał Ci się artykuł udostępnij go innym:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.